RNCF0805DKE750R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
YAGEO
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Susumu
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale Thin Film
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 54
750 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805DKE750R
DigiKey Part Number
RNCF0805DKE750R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805DKE750R
Description
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805DKE750R Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)