RNCF0805DKE4K75 is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 3.235
Vishay Dale Thin Film
Susumu
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 754
4.75 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805DKE4K75
DigiKey Part Number
RNCF0805DKE4K75-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805DKE4K75
Description
RES SMD 4.75K OHM 0.5% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805DKE4K75 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)