RNCF0805DKE249K is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
Susumu
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 437
Similar
In Stock: 5
249 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805DKE249K
DigiKey Part Number
RNCF0805DKE249K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805DKE249K
Description
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805DKE249K Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)