RNCF0805BTT402R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 2.272
Datasheet
Upgrade
Susumu
Upgrade
Susumu
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
402 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805BTT402R
DigiKey Part Number
RNCF0805BTT402R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805BTT402R
Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805BTT402R Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)