RNCF0805BTE5K56
DigiKey Part Number
738-RNCF0805BTE5K56TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805BTE5K56
Description
RES PREC, 0805, 5.56 KOHM, 0.1%,
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.56 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0805BTE5K56 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)