RNCF0805BTC18K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
Vishay Dale Thin Film
Similar
Vishay Dale Thin Film
YAGEO
YAGEO
18.2 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805BTC18K2
DigiKey Part Number
RNCF0805BTC18K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805BTC18K2
Description
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805BTC18K2 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)