RNCF0805BKE49K9
DigiKey Part Number
738-RNCF0805BKE49K9TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCF0805BKE49K9CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCF0805BKE49K9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805BKE49K9
Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0805BKE49K9 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)