RNCF0603TKW280R
DigiKey Part Number
738-RNCF0603TKW280RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0603TKW280R
Description
RES SMD 280 OHM 0.01% 1/10W 0603
Detailed Description
280 Ohms ±0.01% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0603TKW280R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)