RNCF0603FTC180K
DigiKey Part Number
738-RNCF0603FTC180KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0603FTC180K
Description
RES PREC, 0603, 180 KOHM, 1%. 50
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 kOhms ±1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCF0603FTC180K Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)