RNCF0603DTE18R7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
18.7 Ohms ±0.5% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0603DTE18R7
DigiKey Part Number
RNCF0603DTE18R7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0603DTE18R7
Description
RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/6W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0603DTE18R7 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)