RNCF0603DKE147R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
147 Ohms ±0.5% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0603DKE147R
DigiKey Part Number
RNCF0603DKE147R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0603DKE147R
Description
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/6W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0603DKE147R Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)