RNCF0603BTT499R
DigiKey Part Number
738-RNCF0603BTT499RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0603BTT499R
Description
RES PREC, 0603, 499 OHM, 0.1%, 1
Detailed Description
499 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0603BTT499R Models
Category
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)