RNCF0603BTE6K34
DigiKey Part Number
738-RNCF0603BTE6K34TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCF0603BTE6K34CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCF0603BTE6K34DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0603BTE6K34
Description
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/6W 0603
Detailed Description
6.34 kOhms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0603BTE6K34 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)