RNCF0603BKE15K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6.670
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 6.353
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 671
Vishay
Susumu
Susumu
YAGEO
YAGEO
15 kOhms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0603BKE15K0
DigiKey Part Number
RNCF0603BKE15K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0603BKE15K0
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/6W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0603BKE15K0 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)