RNCF0402FTS39K2
DigiKey Part Number
RNCF0402FTS39K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0402FTS39K2
Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
39.2 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0402FTS39K2 Models
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)