RNCF0402BTT22K1
DigiKey Part Number
738-RNCF0402BTT22K1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0402BTT22K1
Description
RES PREC, 0402, 22.1 KOHM, 0.1%,
Detailed Description
22.1 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0402BTT22K1 Models
Category
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)