RNCF0402BTE60K4
DigiKey Part Number
738-RNCF0402BTE60K4TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCF0402BTE60K4CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCF0402BTE60K4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0402BTE60K4
Description
RES 60.4K OHM 0.1% 1/10W 0402
Detailed Description
60.4 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0402BTE60K4 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)