RNCF0402BTC3K74 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
3.74 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0402BTC3K74
DigiKey Part Number
RNCF0402BTC3K74-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0402BTC3K74
Description
RES 3.74K OHM 0.1% 1/10W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0402BTC3K74 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)