RNCF0402BKE76R8 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.270
Datasheet
76.8 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0402BKE76R8
DigiKey Part Number
RNCF0402BKE76R8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0402BKE76R8
Description
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/10W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0402BKE76R8 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)