RNCF0201BTE620R
DigiKey Part Number
738-RNCF0201BTE620RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0201BTE620R
Description
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/20W 0201
Detailed Description
620 Ohms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0201BTE620R Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)