RNCE0603BTE26K7
DigiKey Part Number
738-RNCE0603BTE26K7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCE0603BTE26K7
Description
RES PREC, 0603, 26.7 KOHM, 0.1%
Detailed Description
26.7 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCE0603BTE26K7 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)