RNCE0402BTC47R5 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47.5 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCE0402BTC47R5
DigiKey Part Number
738-RNCE0402BTC47R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCE0402BTC47R5
Description
RES PREC, 0402, 47.5 OHM, 0.1%,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNCE0402BTC47R5 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)