RNCE0402BTC1K74 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.74 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCE0402BTC1K74
DigiKey Part Number
738-RNCE0402BTC1K74TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCE0402BTC1K74
Description
RES PREC, 0402, 1.74 KOHM, 0.1%,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNCE0402BTC1K74 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)