Image for RNCA1206BTT25K5 is not available
RNCA1206BTT25K5
DigiKey Part Number
738-RNCA1206BTT25K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA1206BTT25K5
Description
RES, AUTO, 1206, 25.5 KOHM, 0.1%
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25.5 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCA1206BTT25K5 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)