RNCA1206BTC41R2 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for RNCA1206BTC41R2 is not available
RNCA1206BTC41R2
DigiKey Part Number
738-RNCA1206BTC41R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA1206BTC41R2
Description
RES, AUTO, 1206, 41.2 OHM, 0.1%,
Detailed Description
41.2 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCA1206BTC41R2 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)