Image for RNCA0805BTE2K61 is not available
RNCA0805BTE2K61
DigiKey Part Number
738-RNCA0805BTE2K61TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA0805BTE2K61
Description
RES, AUTO, 0805, 2.61 KOHM, 0.1%
Detailed Description
2.61 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCA0805BTE2K61 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)