RNAN0805BTE294R
DigiKey Part Number
738-RNAN0805BTE294RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNAN0805BTE294R
Description
RES PREC, AIN, 0805, 294 OHM, 0.
Detailed Description
294 Ohms ±0.1% 1W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNAN0805BTE294R Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)