Image for RMWA1225JT5R10 is not available
RMWA1225JT5R10
DigiKey Part Number
738-RMWA1225JT5R10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMWA1225JT5R10
Description
RES, 1225, 5.1 OHM, 5%, 2W, AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
±5% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMWA1225JT5R10 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Tolerance
Ratings
AEC-Q200
Power (Watts)
Size / Dimension
0.126" L x 0.256" W (3.20mm x 6.50mm)