Image for RMWA1225FT2K55 is not available
RMWA1225FT2K55
DigiKey Part Number
738-RMWA1225FT2K55TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMWA1225FT2K55
Description
RES, 1225, 2.55 KOHM, 1%, 2W, AU
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMWA1225FT2K55 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Tolerance
Ratings
AEC-Q200
Power (Watts)
Size / Dimension
0.126" L x 0.256" W (3.20mm x 6.50mm)