Image for RMWA1218FT75R0 is not available
RMWA1218FT75R0
DigiKey Part Number
738-RMWA1218FT75R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMWA1218FT75R0
Description
RES, 1218, 75 OHM, 1%, 1W, AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMWA1218FT75R0 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Part Status
Active
Supplier Device Package
Tolerance
Ratings
AEC-Q200
Power (Watts)
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)