Image for RMWA1020FT160R is not available
RMWA1020FT160R
DigiKey Part Number
738-RMWA1020FT160RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMWA1020FT160R
Description
RES, 1020, 160 OHM, 1%, 1W, AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMWA1020FT160R Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Part Status
Active
Supplier Device Package
Tolerance
Ratings
AEC-Q200
Power (Watts)
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)