RMEF2512JT20K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
20 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMEF2512JT20K0
DigiKey Part Number
738-RMEF2512JT20K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF2512JT20K0
Description
RES 20K OHM 5% 1W 2512
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMEF2512JT20K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)