RMEF2512FT576K
DigiKey Part Number
738-RMEF2512FT576KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF2512FT576K
Description
RES 576K OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
576 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMEF2512FT576K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)