RMEF2010JT120R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
120 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMEF2010JT120R
DigiKey Part Number
738-RMEF2010JT120RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF2010JT120R
Description
RES 120 OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMEF2010JT120R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)