RMEF1210FT1K65
DigiKey Part Number
738-RMEF1210FT1K65TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF1210FT1K65
Description
RES 1.65K OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
1.65 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMEF1210FT1K65 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)