RMEF1210FT13R3
DigiKey Part Number
738-RMEF1210FT13R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF1210FT13R3
Description
RES 13.3 OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
13.3 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMEF1210FT13R3 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)