RMEF1206FT90R9
DigiKey Part Number
738-RMEF1206FT90R9TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF1206FT90R9
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90.9 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMEF1206FT90R9 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)