RMEF1206FT120K
DigiKey Part Number
738-RMEF1206FT120KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF1206FT120K
Description
RES 120K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
120 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMEF1206FT120K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)