RMEF0805FT2K10
DigiKey Part Number
738-RMEF0805FT2K10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF0805FT2K10
Description
RES 2.1K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
2.1 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMEF0805FT2K10 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)