RMEF0603FT499R
DigiKey Part Number
738-RMEF0603FT499RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMEF0603FT499RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMEF0603FT499RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF0603FT499R
Description
RES 499 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
499 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMEF0603FT499R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)