RMEF0603FT300R
DigiKey Part Number
738-RMEF0603FT300RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMEF0603FT300RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMEF0603FT300RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMEF0603FT300R
Description
RES 300 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
300 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMEF0603FT300R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)