RMCW1218JT56R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
56 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCW1218JT56R0
DigiKey Part Number
738-RMCW1218JT56R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW1218JT56R0
Description
RES 56 OHM 5% 1W 1218
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCW1218JT56R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)