RMCW1218FT1K80 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
1.8 kOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCW1218FT1K80
DigiKey Part Number
738-RMCW1218FT1K80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW1218FT1K80
Description
RES 1.8K OHM 1% 1W 1218
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCW1218FT1K80 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)