RMCW1020FT6R80
DigiKey Part Number
738-RMCW1020FT6R80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW1020FT6R80
Description
RES 6.8 OHM 1% 1W 1020
Detailed Description
6.8 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCW1020FT6R80 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)