RMCW1020FT3K90
DigiKey Part Number
738-RMCW1020FT3K90TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW1020FT3K90
Description
RES 3.9K OHM 1% 1W 1020
Detailed Description
3.9 kOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCW1020FT3K90 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)