Image for RMCW1020FT100R-HP is not available
RMCW1020FT100R-HP
DigiKey Part Number
738-RMCW1020FT100R-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW1020FT100R-HP
Description
RES, 1020, 100 OHM, 1%, 2W
Detailed Description
100 Ohms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCW1020FT100R-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)