RMCW0612JT6R20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
6.2 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCW0612JT6R20
DigiKey Part Number
738-RMCW0612JT6R20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW0612JT6R20
Description
RES 6.2 OHM 5% 3/4W 0612
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCW0612JT6R20 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)