Image for RMCW0612FT24R0-HP is not available
RMCW0612FT24R0-HP
DigiKey Part Number
738-RMCW0612FT24R0-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW0612FT24R0-HP
Description
RES, 0612, 24 OHM, 1%, 1.5W
Detailed Description
24 Ohms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCW0612FT24R0-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)