RMCW0612FT1R30
DigiKey Part Number
738-RMCW0612FT1R30TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW0612FT1R30
Description
RES 1.3 OHM 1% 3/4W 0612
Detailed Description
1.3 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCW0612FT1R30 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)