Image for RMCW0508FT330R-HP is not available
RMCW0508FT330R-HP
DigiKey Part Number
738-RMCW0508FT330R-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW0508FT330R-HP
Description
RES, 0508, 330 OHM, 1%, 1W
Detailed Description
330 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCW0508FT330R-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)